Jeśli odczuwasz nieuzasadniony lub nadmierny lęk, dolegliwości somatyczne, które okazują się nie mieć podłoża fizycznego, masz kłopoty z pamięcią, koncentracją, źle śpisz. Jeśli doświadczasz przewlekłego smutku, zamartwiasz się, czujesz zniechęcenie, brak ochoty do życia, masz myśli samobójcze. Jeśli z trudem radzisz sobie w codziennym życiu, świat i inni wydają Ci się wrogo nastawieni, masz poczucie zagrożenia, warto rozważyć konsultację z lekarzem psychiatrą.
Trudności w funkcjonowaniu psychicznym są powszechne i dotyczą wielu z nas. Niejednokrotnie pomocny w ich rozwiązaniu okazuje się kontakt z psychiatrą – lekarzem posiadającym wiedzę i doświadczenie umożliwiające diagnozę i leczenie problemów, zaburzeń i chorób psychicznych.Konsultacja psychiatryczna w dużym stopniu przypomina wizytę u lekarzy innych specjalności. W trakcie pierwszej konsultacji pacjent ma możliwość swobodnego opowiedzenia o wywołujących dyskomfort czy wręcz cierpienie dolegliwościach, budzących niepokój myślach lub emocjach. Zgłaszane trudności mogą mieć źródło w funkcjonowaniu psychicznym lub somatycznym danej osoby a zadaniem lekarza psychiatry jest szukanie ich podłoża i ustalenie możliwych form pomocy. W tym celu lekarz zbiera szczegółowy wywiad pytając między innymi o to na kiedy datuje się początek problemów, w jakich okolicznościach się pojawiły, jakie są obecne i przeszłe sytuacje stresujące, ogólny stan zdrowia, leki jakie pacjent przyjmuje. W procesie konsultacji, bywa, że zajmuje on więcej niż jedno spotkanie, psychiatra ustala i omawia z pacjentem plan leczenia. Może on mieć formę pomocy w warunkach ambulatoryjnych (farmakoterapia, psychoterapia, psychoedukacja) lub, w pewnych przypadkach, również w warunkach szpitalnych (leczenie w oddziale stacjonarnym, dziennym, oddziale leczenia środowiskowego). W sytuacji gdy wskazany jest jednoczesny udział pacjenta w kilku formach terapii, psychiatra czuwa nad przebiegiem leczenia pełniąc rolę koordynującą.
Czym zajmuje się psychiatria?
Lęki, zaburzenia czy choroby o podłożu psychicznym mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie w społeczeństwie. Niestety w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe, często ulegamy frustracjom i trudnym zdarzeniom, co może przyczyniać się do pojawiania się problemów natury psychicznej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tego rodzaju choroby mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. To właśnie psychiatria zajmuje się diagnozowaniem różnego rodzaju zaburzeń, dzięki czemu osoba nimi dotknięta może rozpocząć odpowiednie leczenie.
Nasi specjaliści mają doświadczenie w pracy z osobami, mającymi problemy natury psychicznej i potrafią znaleźć źródło zaburzeń. Wiemy, że są to dosyć delikatne i wrażliwe kwestie, dlatego do każdego pacjenta podchodzimy w szczególny sposób i otaczamy go szczególną troską. Chcemy, żeby osoby, które podjęły z nami leczenie, czuły się komfortowo oraz bezpiecznie. Dzięki temu możemy zapewnić im najlepsze warunki do wyzdrowienia i odzyskania właściwej kondycji psychicznej.
Psychiatra – jak może pomóc?
Są zaburzenia, z którymi nie można sobie samodzielnie poradzić. Zaliczają się do nich różnego rodzaju lęki, urojenia, schizofrenia, a nawet myśli samobójcze. Są to to przypadłości, z którymi należy zwrócić się do specjalisty. Dobry psychiatra na podstawie rozmowy oraz wykonania badań potrafi odkryć źródło problemów, a następnie zalecić właściwą metodę leczenia.
Osoby, mające problemy psychiczne lub ich bliscy, coraz częściej nie wstydzą się zwracać o pomoc do psychiatrów. To najlepszy sposób, żeby spróbować wyleczyć się z własnych przypadłości, a także rozpocząć normalne życie. Dobry psychiatra nie tylko zajmie się konsultacjami zdrowotnymi z pacjentem, ale będzie również doskonałym słuchaczem, co również może pomóc osobie, zmagającej się z rozmaitymi zaburzeniami.
Pierwsza konsultacja psychiatryczna służy zapoznaniu się przez lekarza z aktualną sytuacją pacjenta, zebraniu szczegółowego wywiadu dotyczącego historii objawów, ewentualnego dotychczasowego leczenia, stanu zdrowia somatycznego pacjenta i, ostatecznie, przedstawieniu mu możliwości i planu leczenia. W związku z powyższym pierwsza konsultacja jest zazwyczaj dłuższa od kolejnych i trwa około godziny. Czas trwania oraz częstotliwość wizyt kontrolnych zależna jest od indywidualnej sytuacji pacjenta, jego potrzeb i możliwości. Zwykle większa częstotliwość wizyt jest potrzebne na początku leczenia, w czasie włączania nowego leku lub podczas zmiany dotychczasowego leczenia, tak by pacjent miał możliwość poinformować lekarza o swojej reakcji na nową sytuację czy ewentualnych objawach niepożądanych, a lekarz mógł szybko zareagować. W okresach stabilizacji, kiedy pacjent jest zadowolony z efektu leczenia, wizyty mogą być rzadsze i trwać krócej.
d