Psychoterapia
Coaching
Psychiatria

Psychoterapia uzależnień


Psychoterapia uzależnień Katowice


Nałogi potrafią zrujnować ludziom życie. Doprowadzić do rozstroju nerwowego, kryzysów emocjonalnych i pogorszenia stanu zdrowia. Psychoterapia uzależnień, jaką proponują pacjentom nasi specjaliści, opiera się na najnowszej wiedzy naukowej i aktualnych metodach leczenia. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta można uzyskać najlepsze efekty. Z takiego założenia wychodzimy. Dlatego właśnie Gabinety Psychoterapii traktują teoretyczne założenia jedynie jako punkt wyjścia, koncentrując się na tym, aby dotrzeć do sedna problemów konkretnego człowieka.

Psychoterapia uzależnień a pomoc bliskich

Proces wychodzenia z uzależnienia potrafi być bardzo skomplikowany i wieloetapowy. Pełne powodzenie jest możliwe jedynie przy aktywnej współpracy z osobą uzależnioną, która musi wykazywać chęć i potrzebę zmiany swojej sytuacji. Bardzo istotnym elementem wspierającym terapię jest również pomoc bliskich pacjenta. Jego rodzina powinna dostarczać dodatkowej motywacji i przypominać o tym, co w życiu jest najważniejsze. Nałogi są ściśle związane ze sferą psychiki i na tym odcinku skupiamy swoje działania.

Różne problemy – jedno rozwiązanie

Doświadczeni fachowcy radzą sobie z różnymi postaciami uzależnień. Wśród najczęściej występujących wskazać można nałóg alkoholowy, uzależnienie od hazardu i gier losowych, seksoholizm czy nałóg narkotykowy. Bez względu na to jak trudny jest indywidualny przypadek, zawsze dokładamy starań, aby pacjent mógł liczyć na profesjonalne i kompleksowe leczenie. Psychoterapia uzależnień jest zawsze ukierunkowana na całkowite wyeliminowanie problemu, ponieważ żadne półśrodki nie wchodzą w grę.

Czy psychoterapia może rzeczywiście pomóc?

Wiele osób uzależnionych nie chce przyznać się do swojego problemu. Może być również tak, że nie zdają sobie one z niego sprawy. W takich sytuacjach niezbędne będzie wsparcie bliskich, którzy mogą osobę uzależnioną zachęcić do psychoterapii. Jednak bez chęci wyleczenia się zadanie może być nieco utrudnione. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do nałogu, co może być również efektem psychoterapii.

To właśnie spotkanie z psychologiem czy psychoterapeutą często pozwala uświadomić sobie swój własny problem, a następnie podjąć leczenie. Samodzielna decyzja, a jednocześnie współpraca z doświadczonym specjalistą, mogą pomóc w leczeniu dowolnego rodzaju uzależnienia, a tym samym poprawić jakość swojego życia i swoich najbliższych.

Nasi specjaliści dokładają wszelkich starań, żeby nie tylko całkowicie wyeliminować problem uzależnienia, ale również pokazać radość życia bez nałogu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich metod terapeutycznych.

Psychoterapia uzależnień – na czym dokładnie polega?

Do każdego pacjenta i jego problemu podchodzimy indywidualnie. Sposób leczenia oraz prowadzonej terapii dostosowany jest do osobistych doświadczeń oraz przeżyć. W trakcie pierwszego spotkania nasz specjalista stara się poznać pacjenta, dowiedzieć więcej na temat jego uzależnienia oraz stworzyć mapę problemów, na podstawie której następnie prowadzi się terapię.

Psychoterapia uzależnień wymaga nie tylko doświadczenia oraz wiedzy, ale również odpowiedniego podejścia psychologa, którego zadaniem jest wzbudzenie zaufania u pacjenta. Tylko wzajemne zrozumienie oraz poczucie bezpieczeństwa sprawi, że pacjent będzie chciał współpracować, a tym samym wyleczyć się.  Jest to jednak pierwszy krok na długiej drodze, jaką jest wyjście z nałogu. Bardzo chcemy towarzyszyć w niej naszym pacjentom i dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby oferowana przez nas psychoterapia uzależnień była skuteczna i pozwalała na nowo cieszyć się życiem osobom uzależnionym ich rodzinom.