Psychoterapia

Rozwiązywanie problemów osobistych


Praca, szybkie tempo życia, kłopoty finansowe, nałogi czy trudne relacje z rodziną lub znajomymi – to tylko część z szerokiego grona czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy z upływem czasu zaczynają one przytłaczać człowieka i uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie w życiu. Wówczas niezbędna jest pomoc specjalisty, który znajdzie źródło złego nastroju, wyjaśni jego przyczyny i ułatwi tym samym rozwiązywanie problemów osobistych.

Nieświadomość wrogiem lepszego samopoczucia

Jedną z największych krzywd, jaką może wyrządzić sobie człowiek jest nieświadomość. To ona prowadzi do pogłębiania wielu kłopotów, które mogą rzutować na sposób funkcjonowania w codziennym życiu. W natłoku obowiązków trudno wygospodarować chwile, aby spojrzeć z dystansem na swoją rzeczywistość i określić czy jest ona satysfakcjonująca. Taki moment refleksji może okazać się jednak zbawienny, jeśli chodzi o samopoczucie. Ogromnym krokiem w walce o siebie jest bowiem odpowiedź na takie pytania jak m.in.: „czy jestem zadowolony ze swojego życia?”, „czy rozwiązywanie problemów osobistych jest dla mnie przytłaczające?”, „czy to, co robię przynosi mi satysfakcję?”, „czy mam problem w nawiązywaniu kontaktów lub w relacjach ze znajomymi?”, „czy umiem wyrażać i okazywać swoje emocje?”, „czy odpowiednio dbam o rodzinę i siebie?”. W chwili, kiedy człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że jakieś cechy czy zachowania nie są właściwe, trudno jest mówić o tym, jak wpłynąć na poprawę komfortu jego życia. Jeśli jednak dana osoba zaczyna dostrzegać, że coś w jej rzeczywistości jest nie tak i poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest, to jest to już milowy krok w walce o skuteczne rozwiązywanie problemów osobistych.

Co robić, gdy rozwiązywanie problemów osobistych przerasta?

Jeżeli rozwiązywanie problemów osobistych jest wyzwaniem, z którym nie potrafimy sobie poradzić, warto zgłosić się do psychologa. Nasi specjaliści pomogą znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i zaproponują opcje, które ułatwią samodzielne rozwiązywanie problemów osobistych. Doświadczeni terapeuci ułatwią konstruktywne spojrzenie na własną osobę, wskażą źródło dotychczasowych kłopotów i możliwości działania, prowadzące do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Brak działania to brak walki o lepsze jutro

W chwili kiedy rozwiązywanie problemów osobistych staje się kłopotem, życie i codzienne obowiązki zaczynają przytłaczać daną osobę. W wielu przypadkach pojawia się wówczas frustracja, apatia, ciągłe zmęczenie oraz stres. Rzeczywistość jawi się tylko w ciemnych barwach, a brak ochoty na jakąkolwiek aktywność skłania do zamknięcia się na świat i zostania w domu. Rozwiązywanie problemów osobistych jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Porzucenie tego tematu na dalszy plan jedynie pogarsza sprawę i powoduje nawarstwienie różnych kłopotów, które z czasem stają się jeszcze bardziej uciążliwe. Z tego powodu im szybciej skorzysta się z pomocy doświadczonego psychoterapeuty, tym większe jest prawdopodobieństwo na efektywne rozwiązywanie problemów osobistych w krótkim czasie.

Wstydliwe rozwiązywanie problemów osobistych

Wiele osób boi się przyznać, że ma kłopot z rozwiązywaniem problemów osobistych. Tymczasem to nic wstydliwego. Doświadczony psychoterapeuta doskonale rozumie i zdaje sobie sprawę, że natłok różnych obowiązków lub niewyjaśnione kwestie z przeszłości mogą mieć wpływ na gorsze samopoczucie oraz nie radzenie sobie z rzeczywistością. To właśnie psycholog ułatwi identyfikację kłopotów, da odpowiednie narzędzia do działania, pomoże w zaakceptowaniu siebie i rozwiązaniu problemów osobistych. Zgłaszając się do naszych specjalistów ma się gwarancję pełnej anonimowości. Żadne problemy nie wychodzą na zewnątrz. Ponadto są oni obiektywni i potrafią racjonalnie spojrzeć na życie drugiej osoby.